Triptych „Arabská modlitba“ Nosek Boris
Jedná se o triptych skládající se z:
1) hluboké porcelánové mísy na ikebanu (ø 50cm výška 16 cm)
2) mělké dlouhé porcelánové mísy (ŠxHxV 70 cm x 50 cm x10 cm)
3) vázy – poupěte (V 35 cm x ø25 cm)
Tyto tři komponenty tvoří nedílnou součást objektu, ale je možné je instalovat i od sebe jako samostatné solitéry, ovšem v kontinuální blízkosti. Tyto tři solitéry jsou součástí triptychu, který má jednotnou povrchovou úpravu a je zpracován stejnou technologií. Má i tvarovou a designovou podobnost a je vytvořen z pravého českého kaolinu.
Detailní popis produktu
1) Hluboká místa na ikebanu připomíná sepjaté ruce do „hrsti“ symbolizující tvar studánky – studni moudrosti. Ale i prosbu, určitou modlitbu za odpuštění hříchů a naopak přijetí božské velikosti uznání, pokoru, přijetí jeho lásky, síly a energie. Tyto ruce skrývají v dlani bílou spirálu (barva porcelánu) složenou z kaligrafií – znaků, hieroglyfů tvořících vždy smysluplný text. Tato spirála symbolizuje genezi – vývoj lidstva, cestu vzhůru, cestu k bohu. Naopak v moderním hávu připomínající tradiční historické hodnoty ve svém obsahu podstatné myšlenky z Koránu, se kterými může souhlasit i pravověrný křesťan, věřící v Ježíše Krista a ve slovo Boží. I spodní strana hluboké mísy je pojednána adekvátní malířskou formou včetně biskvitového basreliéfu ve zlaté ploše. Nejen že se ode dna táhne bílá spirála s texty, čitelná zpráva do leva, tím pádem i zespoda nahoru, ale vlastní struktura stylizovaných kloubů na dlaních a prstech připomíná hory. Jsou to fragmenty pohoří Sinaje z poloostrova tak známého právě z Bible a příběhu Mojžíše, který snesl z hory lidem kamenné desky s desaterem – poselstvím Boha nepoučitelnému lidstvu.
2) Dlouhá mělká mísa stylizující ve své siluetě velikou kapku. Symbol kapky je využit i v dalších transpozicích. Jednak představují životodárnou vodu, zejména na poušti - symbol života v modré podobě. V bílé podobě kapka symbolizuje víru, kterou Bůh vylévá ze džbánu na zem. Černá kapka symbolizující pro Emiráty tak typický zdroj obživy a výdělku – ropu, zdroj a symbol bohatství. Tyto barvy se mění a transponují do kontrastu. Mělká mísa je završena v místě setkání ze dvou oblouků, na horní straně zvednuté vitrážovým fragmentem, který doplňuje celou mísu na tvar srdce – symbol lásky, tolerance a respektu mezi státy.
3) Váza v sobě skrývá dvě kompozice sepjatých dlaní – rukou mající různé symboly. Z přední i zadní strany jsou ruce rozpřažené, kdy dlaně a zejména prsty připomínají velká křídla letící holubice směrem k obloze – k Bohu a palce těchto rukou se překrývají. Zejména jeden palec připomíná v siluetě ptačí hlavu. Jedná se o symbol letící holubice k nebeským výšinám a sídlu Boha. V předělu mezi jednou a druhou dvojicí vyrůstá esovitá arabeska připomínající vycházející měsíc a konec spirály osmičku – nekonečno. Těsně pod ní se nachází skleněná transparentní kapka symbolizující čistotu ducha a světlo opravdové víry. Na protilehlé straně jsou dvě další kapky – modrá a černá s duhovými reflexy připomínající moře a ropu. Každá z dvojice dlaní tvořící letící ptáky je metaforou letícího ptáka, symbolu svobody, dobroty a lásky. Jedna ruka je zlatá a druhá platinová. Metafora vzácnosti a opravdové cennosti obsažené v každém člověku, v jeho rukou, v jeho potenciálu i v jeho srdci. Může to být i podaná ruka člověka člověku, národ národu. Možná platinová snad symbolizuje Evropany a zlatá Araby. Dva nejvzácnější plnohodnotné kovy, které mají svoji identitu, svůj punc kvality a nedozírnou hodnotu viděnou v potenciálu svého lidu. I zde je spirála symbolizující genezi a vývoj a obsahující myšlenky Koránu.
V těchto originálech je využita celá škála technologicko-řemeslného zpracování počínaje prořezávaným tvarem v přežahu vysokofrekvenční frézkou do předem míněné kompozice a tvaru. Tato technika je společná pro všechny tři objekty.
Vlastní technologicko-řemeslná malířská realizace probíhala ve čtyřech výpalech – ze syrového na přežah, z tohoto na ostrý střep (1400˚C), následně dva dekorační na zlato a platinu (820 ˚C) a druhý na serigrafické tisky (800 ˚C), kdy na tzv. přežah byl zakreslen kompoziční záměr a celý motiv. Tento byl poté prořezán vysokofrekvenční frézkou a po ukončení, začištění a zabroušení všech míst v prořezu se přešlo k malbě horkým voskem. Tímto pak vznikly vpadlé basreliéfy, do kterých se zatřela zlatá barva, která se oproti glazovanému pozadí jeví matně a velmi zásadním způsobem pak kontrastuje. Složení malířských prostředků a postupů podle stupně výpalu – jsou zde použity černá barva, zlato i platina a serigrafický tisk. Z důvodu velké náročnosti přepsat citace z koránu ala prima formou kaligrafického štětcového projevu a z toho vyplívající případné chyby (nejen gramatické, ale možná i obsahové) autor zvolil cestu serigrafie. Vznikly tak ve třech barevnostních mutacích texty z Bible i Koránu nesoucí příbuzný nebo přímo totožný obsah. Tyto texty jsou zlaté, černé i platinové. Celková barevnost je držena ve střídmé, grafické zlato-stříbrno-bílé škále s fragmenty černých textů. Všechny tři objekty mají harmonickou, vyváženou a pro cyklus důležitou kontinuitu v barevnosti i tvaru, reliéfu i v celkovém obsahu.
Triptych je opatřen na podední konkrétním rokem a signaturou Bo.No.2020 a názvem.
Tento triptych má tak všechna oprávnění k tomu být považován za autorské dílo Borise Noska.
Tato signatura, ale i podpis certifikátu, dokládá originalitu námětu, původnost techniky, ale i autorství a pravost celého díla.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.