Přátelská sada na kávu či čaj Nosek Boris
Porcelánový kávový či čajový servis - 2 šapó, tácek pro 2 šapó, konvice a cukřenka.
Rok: 2022
Detailní popis produktu
Hlavním námětem servisů je tzv. „velká osmička“ zvířat – lovců a objetí, tentokráte z různých světadílů.
Jsou to tedy: levhart, gepard, tygr, lední medvěd. Na straně lovců a na straně druhé – jejich protipólem jsou: zebra, antilopa, (GAZELA srna, nebo laň), tuleň (nebo mrož, nebo lachtan).
Všechna zvířata jsou vyjádřena v rozmanitých pohybech – rozličných situacích – v rychlé akci – v běhu či skoku, ale i v klidu, ležící v odpočinku, nebo jen tak stojící.
Východiskem pro náměty jídelního i kávového servisu byli kresby a grafiky z cyklů „Animals In Action“ - mimikry, studie ze Zoo Praha, ale dokonce i litografie a reservage z diplomní práce na Pražské AVU - v ateliéru grafiky prof. Čepeláka. Kompoziční koncepce servírovacího nádobí má dynamickou a vzestupnou gradaci. V poměrně rozsáhlém cyklu autor řeší prostor od úplně malého šálku pro kávu či čaj o výšce 8 cm až po největší ovály o délce 36 cm. Na velkých oválech jsou buďto monumentální a lapidární kompozice jednoho dominantního zvířete, nebo seskupení více zvířat najednou. Například stádo laní či zeber, nebo skupina či dvojice tuleňů a mrožů. Konkrétně velký ovál se stádem zeber pijících u napajedla je plně barevně i lineárně exponován. Na druhé straně ovál s gepardem a antilopou v trysku dává vyniknout dynamice pohybu u každého zvířete v kontrastu s jednolitou plochou pozadí. Velké servírovací talíře někdy skrývají boj o život drama a napětí -například lední medvěd požírající mrože. Jindy jsou zde zvířata v odpočinku a klidu např. Sedící tygr ussurijský rozhlížející se po krajině. Malé talíře jídelní či dezertní stále drží jakousi popisnost konkrétních zvířat – reálné anatomické proporce s důrazem na detail. Kupříkladu Dezertní talíř s Antilopou Bongo pralesní má jemnou gumovací solí svislé bílé pruhy ve hřbetu přesně tak, jak se proměňují na zvířeti v pohybu. Nebo odpočívající levhart má své typické obláčkové skvrny ubíhající po plecích směrem dozadu srovnané do perspektivy tak, aby umocnila věrohodnost konkrétní kresby právě tohoto zvířete.
Naproti tomu na formátově malých objektech (šálek cukřenka, mlékovka) jsou mnohdy využity pouze fragmenty ze zvířecích těl nabývající tak na dramatičnosti a někdy až tajemnosti vlastního tématu. Často zde autor pracuje tzv. klidnou bílou plochou, která dává vyznít kvalitě a barvě českého porcelánu. 1) se drží hesla méně je více a vznikají tak prostory pro vlastní kladení jídla a 2) v „kontrastu je síla“. A tak čistší a klidnější plochy dávají vyniknout expresivním kresbám zvířat v jejich prostředí. Celková škála barev je podmíněná možnostmi vlastních chloridů kovů – solí. Zvířecí těla jsou tedy zpracována dominantní kresbou – ředěným zlatem pod glazuru kde převládá „játrová“, nebo červenohnědá až rezavá barva. Tato kresba je sladěna příbuznými tóny solí a to hnědých odstínů, okrových a šedých barev. Tyto barvy těla zvířat kontrastují se studenými tóny pozadí. Zvířata mají většinou teplou barvu, která vystupuje do popředí, naproti tomu pozadí je složeno z odstínů zelených a modrých tónů.
Symbolikou tématu „lovci a oběti“ je samozřejmě i paralela s lidským životem – boje a zápasy – válka a mír. Koneckonců i boj o přežití a zachování existence provází lidský rod od pravěku po současnost. Mnohdy i boj samce o samici muže o ženu může nabít i dramatické krajní podoby – boj o život. Je nutné však ZMÍNIT, že zvířata ve většině bojují o potravu pro svá mláďata a pro sebe, jen výjimečně o své teritorium a své zdroje potravy. Zdá se mi tento důvod spravedlivější a více oprávněný než lidské války kdy při touze po moci a majetku, či šíření víry a „správného náboženství“ dochází ke genocidě a vyhlazování celých ras a národů.
Je to jediný servis, kde je spojena africká tropická fauna se zvířaty severu potažmo Arktidy a ledového oceánu. Nikde jinde se nepotká levhart, zebra či gepard s ledním medvědem, mrožem nebo tygrem.
Signatury, ale i podpis certifikátu dokládá původnost motivu, originalitu techniky, vlastního námětu, ale i pravost celého díla.
Všechny originály jsou na podední opatřeny konkrétním rokem a signaturou Bo.No. Tyto servisy mají tak všechna oprávnění k tomu být považovány za autorské dílo Borise Noska.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.