Triptych „Sokoli – vládci nebes“ Nosek Boris
Jedná se o trojici velkých, ručně prořezávaných porcelánových objektů. Hluboká mísa na ikebanu, mělká dlouhá mísa a centrální váza. Tyto objekty stylizují květ, a to konkrétně váza ještě nerozkvetlé poupě, hluboká mísa rozkvetlý, velký, plný květ a mělká mísa v podstatě srdcovitý dlouhý list. Objekty mohu být vystaveny jako samostatné solitéry nebo jako jeden velký objekt složený ze tří originálů. Porcelán je vypalován na 1400 ˚C, tzv. ostrý výpal. Jedná se o pravý český starorolský porcelán, mající velikou tvrdost a bělostný charakter díky čistému kaolínu. Dobře zobrazuje jemné tóny solí chloridu kovů, ale i vtavné či povrchové barvy, listery nebo zlato i platinu. Po tzv. ostrém výpalu na 1400 ˚C následují 2-3 dekorační výpaly pro zlato, platinu nebo listery v rozmezí 820-780 ˚C.
Detailní popis produktu
Všechny tři objekty jsou pojednány atypickým originálním způsobem a původní technikou a vlastní malba je provedena na předem připravený prořezávaný střep vysokofrekvenční frézkou za prahového stadia každého z objektu. Tyto prořezy se nadále opracovávají smirkovým papírem, zabrušují a upravují. Následně pokračuje autor malbou mastnou vtavnou barvou a horkým voskem. Po ostrém výpalu vzniká hluboký basreliéf. Převládá bílá barva porcelánu v kontrastu s hnědočernými skvrnami, tak typickými pro hruď a hlavu sokola. Tmavá barva hřbetu a temene hlavy je zdůrazněna šrafováním nejen vtavnou barvou v reliéfu, ale i přídavkem zlata a platiny. Celkový charakter malby připomíná spíše grafické cítění, kdy autor zdůrazňuje více linie zejména v reliéfu než vlastní plošnou malbu barevných tónů. Všechny tři objekty jsou následně kompletovány do jednoho celku, kdy jedna menší nádoba (váza) je usazena do druhé větší (hluboké mísy) a ta pak následně do třetí (mělké mísy). Nožky jsou zabroušeny a následně opatřeny filcovými podložkami, aby nedošlo k vzájemnému poškození při sestavení dohromady.
Sokolnictví má v arabském světě pětitisíciletou tradici a stále se dodnes jeví jako aktuální národní sport využívaný v širokých řadách lovců, ale i arabských vládců, emírů a šejků. Sokol je pro ně znakem nespoutanosti, svobody boje i útočnosti a hrdosti, ale i spravedlivého řádu, kdy silnější vítězí na slabším a dokáže ulovit svou kořist a díky ní i přežít.
Váza – v tomto objektu jsou vyobrazeny kolem obvodu celého pláště 3 typické pozice dravců Sokolů - vládců nebes. První výjev zobrazuje Sokola v klidu sedícího na sokolníkově rukavici ještě s takzvanou čepičkou, která dravci zakrývá oči. Druhá pozice je taktéž sedící Sokol v momentě, kdy spatří v dálce kořist, zbystří a připravuje se vzlétnout. Třetí moment zachycuje dynamický pohyb vzlétajícího dravce, který rozpíná křídla a vzlétá k obloze. Abstrahovaná rukavice je členěná poměrně geometrickým tvarem ve spodní části vázy a působí téměř imaginárním dojmem a jen při bližším dešifrování je možné rozlišit jednotlivé prsty a kožené části rukavice.
Hluboká mísa na ikebanu – dominantní, veliký letící Sokol. Tato dramatická a zároveň dynamická pozice zachycuje ptáka v momentě vrcholné akce. Dravec právě ulovil letícího holuba, kterému zaťal drápy do hrudi. Sokolí křídla obepínají celý plášť vázy a jednotlivé špičaté letky drží stále ve vzduchu. Křídla neklesla až k pálící podložce pecního vozu především díky tomu, že jej propojuje tělo i vlastní křídla uloveného holuba. Minimalistická barevnost černo-zlato-bílo-platinových tónů v podstatě dávají vyniknout sněhobílé barvě porcelánu, ale i jemným reliéfním detailům.
Mělká mísa má stejný námět jako mísa hluboká. Liší se tím, že Sokol má méně roztažená křídla, jelikož obepíná podstatně menší objekt, než je široký a dlouhý plášť hluboké mísy. I zde vzniká jakýsi dramatický výjev, kdy dravec ulovil svoji kořist a odnáší jí do dáli.
Technicky, malířsky i prořezem jsou si tyto dva náměty velmi blízké, ale na spodní dlouhé míse má Sokol hlavu orientovanou doleva, na rozdíl od mísy hluboké. Při sestavení obou objektů do sebe se jeví z nadhledu tato kompozice jako moment setkání dvou lovících dravců. Může to připomínat vzdálenou symboliku otce a matky starající se o svá mláďata a lovící každý den novou potravu, aby přežili.
Triptych je opatřen na podední konkrétním rokem a signaturou Bo.No. Tento triptych má tak všechna oprávnění k tomu být považován za autorské dílo Borise Noska.
Tato signatura, ale i podpis certifikátu, dokládá originalitu námětu, původnost techniky, ale i autorství a pravost celého díla.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.