Obraz „Sokoli – Vládci oblohy“ Nosek Boris
Strukturální olejomalba na plátně s reliéfním zpracováním. Použity polodrahokamy: acháty, opály, tygří oči, obsidiány (plátkové zlato).
110 x 110 cm
Požadovaný reliéf autor vždy buduje pomocí špachtlí, nožů a injekční stříkačky ze speciální masy (hmoty), kde hlavní složkou je zahuštěný latex s přidáním sádry. Takto vzniklé krakely autor dále vyspáruje a navyšuje do potřebné úrovně. Vzniklý reliéf dále autor opracovává broušením a smirkováním dle požadovaného záměru, aby vznikl dostatečně diferencovaný basreliéf (všechny tyto práce autor vykonává při vodorovné poloze plátna, aby latexová kaše nestekla).
Na vytvořený reliéfní hlavní námět se tupováním a přenášením plátkového zlata vytváří finální povrch. Zakončení zlatými foliemi nanášenými na ixtion (lepidlo a pojidlo s vlastním podkladem) probíhá ve zlatnéřské dílně pana Tomáše Olšového. Toto je z důvodů bravurního profesionálního zpracování této techniky.
Jako závěrečnou vrstvou je obraz uzavřen damarovým lakem, který celý obraz sjednocuje, chrání a dává mu polo matný lesk. Barvy se stávají brilantnější a jsou do budoucna chráněny před působením vlhkosti, plísní a erozí.
Detailní popis produktu
Obraz „Sokoli – Vládci nebes“ je vytvořen kombinovanou technikou na plátně s basreliéfem za použití zlata a polodrahokamů. Jedná se o symetrickou a vyváženou kompozici oběma směry. Vertikální i horizontální osa je v průniku ve středu formátu, kam je umístěn stylizovaný znak – hieroglyf Horusovo oko. Jednotliví ptáci se koncem krajních letek dotýkají a vytváří tak jakýsi diagonální kříž, alias rotující geometrický útvar na obloze zapadajícího slunce. Celková barevnost díla je ve škálách okrů hnědí a sien, včetně pravého plátkového zlata. Je zde použita celá řada polodrahokamů – opály, acháty, brazilské obsidiány, tygří oči a jaspisy.
Čtyři letící ptáci mají rozpřažená křídla a v letkách a ocasních perech jsou umístěny tyto polodrahokamy. Těla jsou vytvořena z latexosádrové kaše, která se po zatvrdnutí stále navyšuje. Do poslední tekuté vrstvy jsou vsazeny polodrahokamy. Vysoký reliéf, díky zlatým plochám, více kontrastuje a vyčleňuje se od olejomalby na plátně, kterou tvoří stínované pozadí – v jemných škálách splývavé malby.
Právě zde se nejvíce projevuje autorův sklon k realistické kresbě a malbě, vycházející ze studia přírody a konkrétních zvířat. Určité reálie se zde potkávají s výraznou stylizací směřující až ke znaku či geometrické nadsázce a mají tak blízko k takzvanému makro šperku – k velkému ornamentu. Transpozicí těchto sokolích těl navazuje autor na pětitisíciletou tradici sokolnictví na Arabském poloostrově – 4000 let před naším letopočtem se již staří Arabové věnovali výcviku sokolů a jejich využití při lovu.
Nejenže sokoli byli posvátní a tisíce jich bylo nalezeno mumifikovaných v chrámech na Nilu v mastabách i hrobkách, ale stali se také symbolem čistoty, svobody a volnosti.
Horus se stal jedním z nejdůležitějších bohů staré říše – existuje jak figurální lidská podoba s ptačí hlavou, ale i klasické zvířecí podoby, kdy sokol, jakožto zvíře, nese královskou korunu obsahující poselství nejvyššího významu. Obraz má tak, díky centrální a vyvážené kompozici, v sobě skrytou pozitivní a hřejivou energii, která pozorovatele uvádí do jiné dimenze jiného světa a jiných souvislostí.
Podpis a signatura zaručují 100% autorství, pravost námětu i specifických technologických postupů autora Borise Noska.
Signatura je umístěna na spodní straně obrazu – Bo. No, rok 2022
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.